25 Aralık 2016 Pazar

2016 dökümü

Bir yılı daha devirmeye sayılı günler kaldı. Pek bir umutluydum kendinden üstelik çift rakamların uğruna inanan biri olarak ayrı bir gönül bağı kurmuştum lakin bağrımıza bastık ama taş çıktın. Neyse
olan oldu artık önümüzdeki maçlara bakıcaz artık...

OCAK:
Yıla çekirdek aile olarak kutladığımız yeni yıl akşamının ardından karlı bir ocak ayı ile Bursa'da başladık.Malum evin büyük kızı bu yıl üniversite sınavına gireceği için ailece teyakkuz halindeydik. Arada zıplayan sinirler olur olmaz gerginlikler derken ne dese he diyip geçtik. Yarıyıl tatlinde  bir hafta izin alıp kızlarla keyif yaptım. Evimizin küçüğü İpek kuzusu bir yaş daha büyüdü.

ŞUBAT:
Aylar içinde en sevmediğim aydır kendisi. Bu yıl beni şaşırt ve geç git dedim kendine ama yine bombalar yine masum insanlar...

MART:
Kış ışığının ardından baharın ilk ayı. Kırılan herşeye karşı umuda yolculuk başlasın yine yeniden. Doğa bize ne güzel anlatıyor kışın sonu hep bahardır. Umutla doluyum tuhaf bir şekilde. Güzel ezgiler seçiyorum perdeleri sonuna kadar açıyorum. Mis gibi yağmurlar yağıyor. İlk sınavı atlatıyoruz kendi adımıza mutluyuz ama gündem yine kara

NİSAN:
Doğa uyanmış her yer yeşile çiçeğe bürünmüş hava dersen limonata tadında. Haftasonları fotoğraf makinamızı alıp şehrimizde turist olmuşuz. Tayinimizin çıkma olasılığı gündeme gelmiş canımız sıkılmaya başlamış yapacak bir şey yok bekleyip göreceğiz.

MAYIS:  
Belirsizlik ciddi anlamda yormuş bizi. Kafamız karışık bir geriliyor bir duruluyoruz. Hıdrelezi boş geçmemişiz kızlarla gül dibinde eşelenip dileklerimizi bırakmışız. Evin büyük kızı liseden mezun olmuş o kepini havaya attarken babasıyla ne çabuk geçti zaman diye bulutlanmışız. Evimizin erkeği bir haftalık yurtdışı gezisine gitmiş. Akşamları can sıkıntısından Game of Thronse izlemeye başlamışım. Bir haftada tüm sezonları bitirince rüyamda bile Lenister'ları  görmüşüm.

HAZİRAN:
Bunaltıcı sıcaklar, gıcık bir belirsizlik Haziranın ilk günlerini kaplamış. Sonrasında İstanbu'la tayinimiz çıkmış üzgünüz ve de gergin. İlk şoktan sonra durumu kabullenme kısmına atlamışız. Çok şükür sınav iyi geçmiş. Keyfimiz yerine gelmiş. İpek kuzusunu İzmir'e voleybol turnuvasına yolculamışız.

TEMMUZ:
İpek kızımızı İzmir'den alıp bayram tatilini geçirmek için Kemer'e gitmişiz. Geniş bir arkadaş grubuyla yapmadığımız bir şeyi yapıp en kalabalık zamanda bir tatil köyünde buluşmuşuz. Tatlı bir motivasyonla gelmiş hasret gidermişiz ama gelgelelim animasyonlu şezlong kapmalı yemek sıralı tatil bize göre değilmiş anladık.
Ayın ikinci yarısı malum kabus dolu günler...
Yazacak nice şey var aslında ama umudumu zedeler diye yazmıyorum. Ben umudumu korumaya çabalıyorum. Çünkü korumazsam yaşama sevincimi kaybetmekten korkarım acıyı derinden hisseden kalbim atmaktan vazgeçermi diye endişelenip umuda sarılıyorum.

AĞUSTOS:
Yavaş yavaş evi toplamaya başlamışız. Kızımız İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesini kazanmış. Mutluyuz. Hep birlikte İstanbul günlerimiz başlamış.

EYLÜL:
Yeni şehre yeni eve yeni işe yeni okula alışmayla geçen günler. Hepimiz zorlanmışız ama çaresi yok. Kısa bir yolculuk yapıp bağbozumu için Elazığ'a gidip gelmişim. Üzüm toplayıp şarap ve  pekmez yapmışım iyi gelmiş bana daha bir yenilenmişim.

EKİM:
Hep Bursa'yı özlemişiz. Meğer ne çok alışmışız farkında olmadan. Sonbahar iyiden iyiye hissettirmiş kendini. Sevdiğim mevsimin bile farkına varmamışım. Üzgünüm, çocukluğumun gençliğimin her anısında olan halamı zamansız kaybetmiş, biraz daha eksilmişim.

KASIM:
Evlilik yıldönümümüzü kutlamışız.Acısıyla tatlısıyla 20 koca yılı birlikte devirmişiz. Yavaş yavaş İstanbul'a alışmaya başlamışız. İpek kızımla şehri keşfetmeye başlamışız. Evin üniversitelisi Bursa'ya arkadaşlarıyla buluşmaya gitmiş.

ARALIK:
En sevdiğim ay gelip çattı işte. Ayın ilk günlerinde yıllardır blog arkadaşlığı yaptığım  Laleninbahçesi ve macerakitabim ile keyifli bir kahvaltıda buluşup tanıştık. 

  Bu yılı yurtdışı gezisi yapmadan bitirmek olmasın hem de bu kadar olaydan sonra kendimize küçücük bir moral olması babında iki günlük Trieste/Venedik gezisi yaptık. Kısa ama eğlenceli bir gezi oldu.

Genel hatlarıyla yılın dökümü böyle. Kitap okuma ve blog yazılarım için çok verimsiz bir yıl oldu ama allahtan üç yıldır ajandamı günlük gibi tutmam bir nebzede olsa  yüreğime su serpmekte.
Geçip gidiyor işte bir yıl daha. Haydi 2017 sağlıkla  sevgiyle huzurla barışla ağız tadıyla hoşgörüyle dürüstlükle erdemle sabırla gel. Gözlerimiz yolda kulağımız seste...
1 yorum:

Nesrin dedi ki...

2017 huzur , sağlık mutluluk getirsin :)